Wywóz szamba w 2023

Wywóz szamba w 2023

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy budynek powinien posiadać przyłącze kanalizacyjne. Jeśli jednak właściciel nieruchomości nie ma takiej możliwości, ratunkiem okaże się zbiornik bezodpływowy, czyli szambo. Odprowadzane do niego ścieki z czasem trzeba będzie usunąć, dlatego wyjaśniamy, na czym polega wywóz szamba. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wygląda wywóz nieczystości płynnych.

Zbiorniki bezodpływowe, czyli szamba

Szambo, czyli zbiornik bezodpływowy to rozwiązanie dla domów i budynków, którektóre mają możliwości podłączenia do kanalizacji. Można je podzielić m.in. ze względu na materiał wykonania takiego zbiornika na ścieki. Mowa o urządzeniach takich jak:

  • Szamba betonowe – wyróżniają się dużą masą oraz dużymi rozmiarami, przez co z łatwością osadzają się w gruncie. Beton jest odporny na uszkodzenia i charakteryzują się znakomitą szczelnością. Niestety jednak nie są one pozbawione wad. Ich duża masa powoduje, że ich montaż niekiedy wymaga użycia dźwigu.
  • Szamba z tworzywa – zwykle produkowane z polietylenu. Takie zbiorniki na szambo są łatwe w montażu, a ze względu na niską wagę nie są one wymagające w transporcie. Ich instalacja może natomiast odbyć się bez obecności dźwigu. Niestety jednak wymagają one zakotwiczenia w gruncie. W przypadku niezabezpieczonego szamba istnieje bowiem ryzyko wypchnięcia zbiornika przez wody gruntowe.

To jeszcze nie wszystko, co warto o nich wiedzieć

Przepisy prawne o instalacji zbiorników bezodpływowych

Jak się okazuje, posiadanie szamba to nie tylko ratunek mieszkańców budowli niepodpiętych pod sieć kanalizacyjną, ale i duża odpowiedzialność. Przechowywane w nich nieczystości muszą być regularnie wybierane oraz utylizowane. Dlatego też stosowanie zbiorników bezodpływowych jest obwarowane licznymi przepisami. Jednym z dokumentów, którego zapisów należy przestrzegać jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, które informuje m.in. o tym, że:

  • Zbiornik bezodpływowy można posiadać wyłącznie w sytuacji, gdy na działce nie ma możliwości przyłączenia się do kanalizacji.
  • Szamba nie można zakładać m.in. na terenie, podlegającym specjalnej ochronie, bądź narażonym na powodzie.
  • Zbiorniki pełniące rolę szamba muszą być szczelne.
  • Z szamba można korzystać jedynie za pozwoleniem Gminy lub Starostwa, które jest niezbędne do jego budowy.
  • Obowiązek opróżniania szamba ciąży na właścicielu posesji.
  • Wlot do szamba musi posiadać szczelne przykrycie.
  • Szambo nie można znajdować się w odległości mniejszej niż 15 m od studni z wodą pitną.

 

Jak więc widać, aby korzystać ze zbiornika bezodpływowego, należy to zgłosić w do starostwa. Wynika to z faktu, iż na gminach i urzędach miejskich leży obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych.

Jak często należy opróżniać szambo?

Niestety nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy bowiem od wielkości szamba, stopnia zużycia wody oraz liczby osób zamieszkujących dane gospodarstwo.

W przypadku małego zbiornika (np.5 m2) użytkowego przez wieloosobową rodzinę, szambo może zapełniać się nawet co 2 tygodnie. Be przypadku większych zbiorników nie powinno być z tym problemów, aczkolwiek warto wspomnieć, że przetrzymywanie ścieków może generować brzydkie zapachy. Dlatego też zaleca się wywozić szambo co 3-4 tygodnie. Po dłuższym okresie w zbiorniku może zacząć gromadzić się np. niebezpieczny metanu.

Opróżnianie szamba

Zgodnie z przepisami na właścicielu posesji ciąży obowiązek opróżniania szamba, a tym z kolei zajmuje się firma asenizacyjna taka jak Szambeko, która posiada pozwolenie na wywożenie szamba w danej gminie na terenie całego śląska w tym m.in. Gliwic, Zabrza, Rudy Śląskiej, Tarnowskich Gór, Bytomia, Katowic i wielu innych. Co więcej, wywóz nieczystości płynnych musi być udokumentowany. Właściciel zbiornika musi więc posiadać rachunek lub fakturę za zamówioną usługę. Wybranych z szamba zanieczyszczeń nie można bowiem wylać do lasu lub pozbyć się ich w dowolnie wybrany sposób. Potwierdzenie może się okazać potrzebne podczas kontroli, które należy posiadać podobnie, jak i umowę z firmą zajmującą się wywozem szamba. W zależności od jednostki administracyjnej z regulacji dotyczących wywozu nieczystości płynnych może wynikać, że od mieszkańców gminy/powiatu wymaga się minimum 6 takich pokwitowań w ciągu całego roku. Obowiązek opróżniania obejmuje także przydomowe oczyszczalnie – należy to robić minimum raz do roku. W tym celu można skorzystać z firmy, która oferuje usługi asenizacyjne, firma Szambeko zajmie się tym za Ciebie profesjonalnie i szybko.

Ile kosztuje wywóz szamba?

Cena wywozu szamba zależy od kilku czynników. Na to, ile kosztują usługi asenizacyjne wpływa m.in. pojemność szamba oraz stawka, jaką biorą firmy oferujące wywóz nieczystości płynnych w danej okolicy. Obejmuje ona jednak wszelkie formalności oraz utylizację nieczystości z szamba.

Co grozi za brak rachunków za wywóz szamba?

Na końcu warto również wspomnieć o tym, co grozi, jeśli nie ma się rachunków za wywóz szamba. Ponieważ zgodnie z prawem wymaga się od właścicieli szamb umowy podpisanej z firmą asenizacyjną oraz przechowywania rachunków, och brak jest karany grzywną. Zgodnie z art. 10 ust. 2 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za brak rachunków lub podpisanej umowy właścicielowi szamba grozi mandat w wysokości nawet 500 zł. W przypadku, gdy sprawa trafi do Sądu Rejonowego, osoba tą może otrzymać karę o wysokości nawet do 5000 zł.

Szambo plastikowe

Kwestia odprowadzania ścieków w gospodarstwie domowym może zostać rozwiązana na kilka różnych sposobów – jednym z nich jest szambo plastikowe. To stosunkowo wygodny wybór, z

Co to jest szambo betonowe? – charakterystyka

Gdy nie ma możliwości podłączenia działki do kanalizacji, konieczne jest zastosowanie zbiornika bezodpływowego do gromadzenia nieczystości płynnych. Jednym z takich rozwiązań jest szambo betonowe. Jest

POLSKA MARKA

Firma powstała w 100% na bazie polskiego kapitału

INDYWIDUALNE PODEJŚCIE

Partnerskie relacje oparte na szacunku i obustronnym zadowoleniu

NAJLEPSZE ROZWIĄZANIA

Doradzamy i nadzorujemy proces na każdym etapie realizacji usługi

NAJWYŻSZE STANDARDY

Działamy według sprawdzonych standardów prowadzenia biznesu

SZYBKA REALIZACJA

Sprawna i szybka realizacja powierzonych zadań

DOŚWIADCZENIE

Nasza kadra posiada kilkunastoletnie doświadczenie w branży